Blok do farb olejnych i akrylowych Canson Figueras – moja opinia


Malarstwo - Porady dla artystów / niedziela, 9 lipca, 2017

Używałam już kilku bloków przeznaczonych do malowania farbami. Nie zawsze wypadały korzystnie, głównie ze względu na fałdowanie się kartek i nieprzewidywalne zachowanie farby na powierzchni. Tym razem kupiłam blok Canson Figueras i muszę przyznać, że miło mnie zaskoczył.

Cytuję opis ze strony producenta:

Canson® Figueras® to wysokiej jakości, wytrzymały papier specjalnie zaprojektowany z myślą o obrazach olejnych. Posiada wydajną barierę absorbującą olej, substancje wiążące i wodę w równomierny sposób, jednocześnie gwarantując doskonałą odporność wierzchniej warstwy farby. Papier jest niepowlekany o naturalnej fakturze zbliżonej do płótna.

Ten bezkwasowy papier charakteryzuje się wysoką trwałością i może być przechowywany przez długi okres czasu. Papier nadaje się do bezpośredniego użycia, a dzięki niskiej wadze stanowi idealne, mobilne medium zarówno w domu, w plenerze, jak i w pracowni.

Doskonale sprawdza się także z tłustymi pastelami i akrylem, tworząc bogate efekty impastowe.

Papier jest dość gruby o gramaturze 290g/m2 i co dla mnie najważniejsze nie fałduje się i nie wygina w dowolnym kierunku. Podczas malowania mam zapięte na rogach klipsy podtrzymujące, niemniej jednak i bez nich można swobodnie malować.

Producent podaje że blok posiada barierę absorbującą olej, jednak ja dla pewności pociągnęłam kartkę jedną warstwą Gesso Talensa 😉

Maluje się na nim miło, ślady pędzla wyglądają podobnie jak na dość gładkim (ale nie bardzo gładkim) podobraziu płóciennym.

Poniżej zamieszczam zdjęcie poglądowe z mojego bloku. Farby olejne i szkic ołówkiem.

ADDENUM: Dziś używałam bloku bez uprzedniego nałożenia gesso, farba wygląda znakomicie. Tak wiec nie trzeba używać żadnego podkładu gdy malujemy farbami olejnymi.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *