Blok do farb olejnych i akrylowych Canson Figueras – moja opinia


Malarstwo - Porady dla artystów / niedziela, 9 lipca, 2017

Używałam już kilku bloków przeznaczonych do malowania farbami. Nie zawsze wypadały korzystnie, głównie ze względu na fałdowanie się kartek i nieprzewidywalne zachowanie farby na powierzchni. Tym razem kupiłam blok Canson Figueras i muszę przyznać, że miło mnie zaskoczył.

Cytuję opis ze strony producenta:

Canson® Figueras® to wysokiej jakości, wytrzymały papier specjalnie zaprojektowany z myślą o obrazach olejnych. Posiada wydajną barierę absorbującą olej, substancje wiążące i wodę w równomierny sposób, jednocześnie gwarantując doskonałą odporność wierzchniej warstwy farby. Papier jest niepowlekany o naturalnej fakturze zbliżonej do płótna.

Ten bezkwasowy papier charakteryzuje się wysoką trwałością i może być przechowywany przez długi okres czasu. Papier nadaje się do bezpośredniego użycia, a dzięki niskiej wadze stanowi idealne, mobilne medium zarówno w domu, w plenerze, jak i w pracowni.

Doskonale sprawdza się także z tłustymi pastelami i akrylem, tworząc bogate efekty impastowe.

Papier jest dość gruby o gramaturze 290g/m2 i co dla mnie najważniejsze nie fałduje się i nie wygina w dowolnym kierunku. Podczas malowania mam zapięte na rogach klipsy podtrzymujące, niemniej jednak i bez nich można swobodnie malować.

Producent podaje że blok posiada barierę absorbującą olej, jednak ja dla pewności pociągnęłam kartkę jedną warstwą Gesso Talensa 😉

Maluje się na nim miło, ślady pędzla wyglądają podobnie jak na dość gładkim (ale nie bardzo gładkim) podobraziu płóciennym.

Poniżej zamieszczam zdjęcie poglądowe z mojego bloku. Farby olejne i szkic ołówkiem.

ADDENUM: Dziś używałam bloku bez uprzedniego nałożenia gesso, farba wygląda znakomicie. Tak wiec nie trzeba używać żadnego podkładu gdy malujemy farbami olejnymi.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *