Jaki papier do pasteli suchych?


Malarstwo - Porady dla artystów / środa, 7 lutego, 2018

Ci z Was, którzy rysują czy malują pastelami suchymi wiedzą, że odpowiednia powierzchnia do malowania (podobrazie) to już połowa sukcesu. Pamiętam swoje zmagania z malowaniem i mizerne efekty spowodowane wyłącznie niedobranym podłożem.

Jakie więc jest to dobre podłoże?

Hmm…. Tutaj można powiedzieć, że w zasadzie każde, ale i tak powiedzieć nie można. Dlatego bo: w zależności od wybranej techniki rysowania jednemu artyście odpowiada to czego inny nie jest w stanie zaakceptować. Tak więc jest chyba tylko jedna ogólna cecha podobrazi do pasteli, a mianowicie pastele powinny się go dobrze trzymać. Teraz dopiero można mówic o kolejnych cechach ów powierzchni. Jeżeli twój styl malowania zakłada dość dużą szczegółowość nie będziesz zadowolony z papierów o widocznej, głębokiej fakturze (np. Ingres, Canson Mi-Teintes od strony z fakturą). Ty prawdopodobnie zaakceptujesz (co wcale nie oznacza że będziesz w pełni usatysfakcjonowany) papier Canson Mi-Teintes od drugiej strony, która to nie ma wspomnianej faktury ale ma za to dość dobrą i w miarę gładką powierzchnię nadającą się na kilka warstw pigmentu. Być może że spodoba Ci się nawet zwykły bristol albo Canson Vivaldi – pod warunkiem, że malujesz bez wielu warstw.

Praca na Papierze Canson Mi-Teintes od strony gładszej:

Jeśli lubisz efekt faktury a twój styl nie zakłada zegarmistrzowskiej precyzji w rysowaniu szczegółów możesz z powodzeniem postawić na Canson Mi-Teintes od strony fakturowanej, ma się rozumieć. Ingres też polubisz pod warunkiem, że lubisz prążki. Pamiętaj, że aby pokryć papier fakturowany pastelami suchymi trzeba będzie się trochę nawcierać – w przeciwnym razie faktura pozostanie widoczna do końca. Czyli inaczej mówiąc w pracy twojej będzie znać malutkie prześwity tła w formie ów tekstury, co nawiasem mówiąc też może być fajnym efektem.

Gruszki na papierze Ingres:

W każdym ze styli malowania możesz spróbować papier ściernego. Tak – papieru ściernego, takiego z budowlanego sklepu. Wybierz gradację jaka Ci pasuje. Mi przypadła do gustu gradacja 1000-1200. Jest to jedna z fajniejszych powierzchni do malowania, jednak wiedz, że będzie pożerać pastele jak smok ze względu na… no? na to że to papier ścierny i zrobi to co do niego należy czyli zetrze Ci pastele. Tak czy siak polecam w ramach eksperymentu. Pamiętaj, że papier ścierny NIE jest powierzchnią profesjonalną i nie gwarantuje, że twoja praca przetrwa wieki, a nawet odwrotnie jeśli jest mocno kwasowy po czasie jakimś będzie pył i gruz z twojego dzieła.

Prace na papierze ściernym:

 

Jeśli jednak spodoba Ci się papier ścierny możesz w wyniku posiadania sporych funduszy nabyć papiery rangi artystycznej, bezkwasowe, archiwalne i najlepsiejsze – również podobne do ściernego jak np. Canson Mi-Teintes Touch, PastelMat Clairefontaine (mniej ostry od ściernego), amerykański UART (raczej niedostępny w kraju Orła Białego), Sennelier La Carte Pastel Card.

Gdy nie podoba Ci się pomysł takich zakupów, a mimo wszystko chcesz coś jak papier ścierny ale żeby był on archiwalny, bezkwasowy itd. zrób własną wersję papieru prawie ściernego. Kup gotowy podkład np. Liquitex Clear Gesso lub Golden Pumice Gel lub Pastel Ground i dobry papier, wałek malarski i do dzieła! Rozwiązanie to poleca wielu artystów zza Wielkiej Wody w tym i ja (chociaż bazuję z drugiej strony ów Wody).

Jak jesteś niezadowolony z ceny gesso Liquitexu ale nadal chcesz coś jak papier ścierny – zrób własne gesso.
Najprostszy przepis który znalazłam w książce „Pastel Pointers” jednego z moich ulubionych malarzy pastelistów Richarda Mc Kinleya zakłada co następuje:

Weź:

250 ml gesso (gruntu) akrylowego
50-75 ml proszku pumeksowego albo marmurowego
50 ml wody

zmieszaj powyższe razem i masz gesso, idealny grunt pod pastele – wiem co mówię 😉 Dodatkowo możesz miksturę okrasić kolorem dodając odrobinę farby akrylowej.

Richard zaleca eksperymentować z proporcjami w zależności od efektu jaki chce się osiągnąć. Nakłada grunt pędzlem, gdyż lubi teksturę pędzla. No i tu się różnimy gdyż ja pędzla faktury nie lubię dlatego po moich kartkach kręcę wałkiem do malowania z budowlanego, a jakże 🙂

Raczej wypróbuj czy papier twojego wyboru lubi mokre. Jeśli nie lubi staniesz się posiadaczem zgrabnej rurki po nałożeniu na kartkę gruntu. Rurkę taką z różnym efektem można prostować. Na pewno nie lubi mokrego papier Canson Mi-Teintes o czym się boleśnie przekonałam i pisząc to postanowiłam oszczędzić Ci bólu patrzenia jak z kartki robi się wspomniana rurka tudzież rynienka położona do góry nogami.

A poza tym… Pastelami można przecież rysować na wszystkim od drewna zaczynając a na betonie kończąc.

 

Share Button

2 Replies to “Jaki papier do pasteli suchych?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *