Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku


Kategoria wspólna / czwartek, 16 czerwca, 2011

Ostatniej niedzieli wybraliśmy się zwiedzić pałac rodziny Raczyńskich w Złotym Potoku. Więcej zdjęć zrobił tym razem Tomek. Muszę przyznać że ma on spory talent w tym kierunku. Zapraszam do przeczytania kilku słów historii i oglądania zdjęć.

Złoty Potok – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przy drodze wojewódzkiej nr 793.

Do 1952 roku istniała gmina Potok Złoty. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego.

Inne miejscowości o nazwie Złoty Potok: Potok Złoty (miasto na Podolu).

Na miejscu obecnego pałacu od XVI w. istniał dwór, prawdopodobnie obronny, zwany Zameczkiem. Przez wiele lat nieremontowany popadł w ruinę i na początku XIX w. nie nadawał się już do zamieszkania. Kolejni właściciele wznieśli więc tuż obok w 1829 r. klasycystyczny dwór. W połowie XIX w. majątek odkupił i podniósł z upadku generał Wincenty Krasiński. W 1856 r. na jego polecenie zbudowany został pałac w stylu klasycystycznym, a sąsiadujący z nim dworek przeznaczony został dla jego syna Zygmunta. Poeta mieszkał w nim latem 1857 r. Po jego śmierci majątek odziedziczyła córka poety Maria, żona hrabiego Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Rodzina Raczyńskich na początku XX w. przebudowała pałac, nadając mu dzisiejszy kształt. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, a w pałacu przez wiele lat mieściła się szkoła. Obecnie znajduje się on w bardzo złym stanie technicznym i nie można go zwiedzać. (źródło: Wikipedia).

Pałac Raczyńskich (zdjęcie: M.W.)

Lew (zdjęcie T.W)

Lew (by M.W)

Drzewo od frontu pałacu (zdjęcie T.W.)

Stare schody (T.W.)

Mały romantyczny mostek nad Wiercicą (T.W.)

Jeszcze jedno zdjęcie z tego miejsca… (M.W.)

Na zewnątrz dworku Krasińskich (T.W.)

W muzeum (T.W.):

Kaczki, jezioro i kobieta (T.W.)

Z drugiej strony jeziora (T.W):

Krajobraz z pałacem (M.W.):

 

Dzięki za oglądanie!

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *