Jabłko – suche pastele na papierze ściernym


Malarstwo, Malarstwo - Porady dla artystów / czwartek, 21 grudnia, 2017

Czy papier ścierny to dobra powierzchnia pod pastele suche? Tak, zdecydowanie. Dla mnie wręcz wymarzona. Pastele pokrywają ją gładką mocną warstwą, można nanosić wiele takich warstw bez użycia fiksatywy pomiędzy nimi. Dla mnie to najważniejsza chyba cecha dobrego papieru.

Do namalowania jabłka użyłam zwykłego papieru ściernego z Castoramy o ziarnistości 1000. Papier ten jest wodoodporny co akurat w tym przypadku nie było tak ważne. Jednak jeśli robimy podmalówki używając wody to już istotna cecha. Malowanie na nim to czysta przyjemność. Jednak należy pamiętać, że nie jest to najlepsza opcja jeżeli chodzi o podłoże malarskie. Papier ścierny ze sklepu budowlanego nie jest bezkwasowy, co deklasuje go ze względu na archiwalność. Po prostu rozpadnie się dużo szybciej niż papier bezkwasowy, może (nie musi) też dojść do zmian w kolorach pracy. Występuje najczęściej w kolorze czarnym i innych ciemnych barwach jak zielony, niebieski, odcienie brązu. Nie można więc uzyskać na nim mocno świetlistych kolorów, mimo iż na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać. Nie można robić podmalówek np. akwarelą. Występuje w określonych rozmiarach, zazwyczaj nie przekraczających A4.
W przypadku sprzedaży prac, hm… klient może czuć się zdziwiony widząc na odwrocie pracy oznaczenia właściwe papierom ściernym, a nie dziełom malarskim. Dobrze więc poinformować kupującego o fakcie użycia takiego papieru 🙂

Prośba do czytających: Jeśli ktoś spotkał się z papierem ściernym w jasnych barwach o ziarnistości od 600-1000 bardzo proszę o informację. Chodzi mi o papier w arkuszach, nie paskach.

 

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *