Znak kanji Reiki


Kategoria wspólna, Malarstwo / sobota, 6 września, 2014

reiki-obraz

Dzisiejszy obraz przedstawia kanji Reiki. Kanji to określenie na chińskie, japońskie i inne znaki zastępujące wyrazy pisane zwykłymi literami. Do kanji Reiki wracam co jakiś czas. Lubię na nowo odkrywać jego znaczenie, które zmienia się dla mnie wraz z upływem czasu, wraz ze zdobywaniem nowych doświadczeń. Można powiedzieć – medytuję nad nim, tworząc go, a on tworzy mnie.

Kanji Reiki składa się z dwóch znaków, górnego i dolnego. Oba są bardzo stare stąd różne są ich tłumaczenia. Jednak zawsze sam znak Reiki dokładnie powie, określi czym jest Reiki.

Zapis, który widać na moim obrazie jest zapisem bardziej tradycyjnym, starszym. Czasem można spotkać nieco inny zapis, młodszy, który jednak nie przemawia do mnie ponieważ „zagubił” on niektóre swoje części bez których jak dla mnie traci wiele sensu. Sensu? Tak. Ponieważ jeżeli chcielibyśmy odczytać górny znak Rei (chińskie Ling) podzielilibyśmy go na części, z których górna część symbolizuje deszcz, środkowa (3 prostokąty) to 3 otwarte usta, a dolna to czarodziej, szaman. W całości znak ów znaczy – duchowość, duch, ukryta moc, sekret.

Znak Ling swoje początki zawdzięcza taoizmowi (daoizmowi) filozofii powstałej w VI w p.n.e. Taoizm zakłada istnienie Dao esencji, która wypełnia wszystko,  z którą osoba praktykująca rozwój duchowy może osiągnąć harmonię, czyli mówiąc krótko oświecenie, koniec cierpienia i inne profity z tym związane. Tak więc patrząc na Rei (pierwotnie Ling) patrzymy na 8 tysięcy lat historii duchowości w jednym symbolu.

Chcąc przetłumaczyć dosłownie znak Ling (Rei)  można by powiedzieć: szaman prosi/modli się o ożywczy deszcz potrójnymi ustami ciała, ducha i umysłu. Deszcz ożywia 3 części szamana – ciało, ducha i umysł – dlatego o nie prosi.
Cyfra 3 jest z resztą jedną z najciekawszych w sensie znaczeniowym nie tylko w zakresie Reiki. Możemy ją również przyrównywać do potrójnego używania znaków po II i III stopniu Reiki.

Ling jest również opisywany w literaturze chińskiej jako siła formująca i przemieszczająca struktury materialne według kierunku nadanego przez ducha, a czyni to w połączeniu z Ki (Chi, Qi).

Dolna część kanji Reiki to znak Ki (Qi, Chi). Powstało wiele definicji Ki. Najpowszechniejsza z nich mówi, że Ki jest to rodzaj energii życia. Japończycy i Chińczycy określą tym mianem również duszę, temperament, a nawet atmosferę jaka otacza człowieka np. pracy, sztuki, zabawy itp. swoje Qi posiada również wszechświat, ziemia, niebo.

Podzielmy znak Ki, by dowiedzieć się co ma nam do powiedzenia.

Górna część znaku 3 kreski (zapisywane w bardziej ortodoksyjnym znaku jako 3 pofalowane linie jedna pod drugą) w najstarszym znaczeniu to chmury. Chmury to woda, która musi zostać przemieniona w sensie duchowym by sięgnąć nieba. Z wodą wiąże się koncepcja 3 ośrodków energii w ciele człowieka, z których górny mieszczący się w głowie uważany jest właśnie za „wodny”, w odróżnieniu od dwóch pozostałych łączonych z ogniem.
Inne tłumaczenie tego kawałka znaku to błaganie lub proszenie.

Kolejna część znaku oznacza ryż. Ryż od niepamiętnych czasów był najważniejszym składnikiem chińskiej kuchni i wyraża jakość Chi odżywiającą ciało, umysł i ducha. Nad gotującym się ryżem unosi się para (chmury). Nad ciałem człowieka unosi się duch. Często przecież opisywany i przedstawiany jako coś o podobnym do pary wizerunku.

Woda parując z ziemi unosi się tworząc chmury, które wracają na nią w formie deszczu ożywiając i wzmacniając. Koło życia jak również inne znaczenia np. z księgi I Ching mogą być dalej rozważane jak również wędrówki szamańskie, alchemia i inne.

Dla tych, których interesuje dlaczego zajmuję się pisaniem akurat znaku Reiki: Jestem praktykiem Reiki z linii Usui Shiki Ryoho, mam tytuł Mistrza Nauczyciela tak więc temat ten dogłębnie mnie fascynuje.
Moja strona o Reiki: www.reikiterapia.pl

 

Literatura:

The Spirit of Reiki, Walter Lübeck; Frank Arjava Petter; William Lee Rand; Christine M Grimm

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *